האוניברסיטה העברית בירושלים
הרשות לקהילה ולנוער
אודות

יחידות הרשות לקהילה ולנוער

יחידות הרשות
• מרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה
מרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה הוקם ב- 1990 בתרומת ארנסט ברטר המנוח 
מהולנד ובסיוע הקרן לירושלים. המרכז ממוקם בקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם ופועל לעידוד תלמידים בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה להתמחות בתחומי מדעי החיים, הכימיה, הפיסיקה, המחשבים והסביבה.
המרכז שוקד באופן מתמיד על פיתוח תכניות לימודי חדשניות ומאתגרות החושפות בפני התלמידים את המתרחש בחזית המחקר.
לרשות התלמידים ומוריהם עומד מערך של 10 מעבדות מתקדמות וצוות מעולה ומנוסה של מרצים/מדריכים מהאוניברסיטה. 
מגוון פעולותיו הרחב של המרכז כולל:
 
תכניות ליבה -  מיועדות לחשיפה למדעים ולשיפור מיומנויות העבודה והחשיבה של כלל תלמידי המדעים בביה"ס   התיכוניים בירושלים (מערב ומזרח העיר,במימון מנח"י) ובתי ספר רבים נוספים ברחבי הארץ;
 
תכניות מצוינות –
מיועדות לתלמידים מצטיינים בעלי מוטיבציה גבוהה בתחומים כמו ביוטכנולוגיה,
רובוטיקה, אסטרופיזיקה, השתתפות תלמידים בחוגים האוניברסיטאיים הרגילים תוך ליווי צמוד, שילוב תלמידים בעבודת המחקר המתבצעת במעבדות האוניברסיטה וביצוע מחקר מונחה, ועוד
 
תכניות ייחודיות –
גיבוש וקידום מנהיגות מדעית נשית צעירה בחברה המזרח ירושלמית, תכנית לעידוד יזמות עסקית-מדעית של תלמידים מישובי הפריפריה, תוכנית למנהיגות טכנולוגית בשיתוף עם תעשיית ההי-טק, ועוד;
 
מחנות מדע מרוכזים ומחנות קיץ - 
במהלכם משלבים התלמידים עבודה מדעית מתקדמת עם האטרקציות שמציעה העיר ירושלים;
השתלמויות מורים –  לקידום מורים למדעים וחשיפתם לתוכניות חדשות,  לתחומי מחקר נבחרים ולעידוד מסלולי למידה עצמאית;
 
הקמה וליווי של מרכזי מדעים לנוער עפ"י מודל בלמונטה בישובי הפריפריה -
לפני כשנתיים נחנך מרכז בלמונטה בבקה-אל-גרביה במימון משרד המדע והמשרד לענייני מיעוטים ובמעמד שר המדע והשר לענייני מיעוטים. דיונים ראשונים נעשים בימים אלה אודות הקמתו של מרכז מדעים  בדלית-אל-כרמל.
 
לפירוט נוסף של הפעילויות ומגוון האפשרויות אתם מוזמנים לגלוש באתר מרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה.

• מרכז נוער שוחר מדע ע"ש יוסף מאירהוף
מרכז נוער שוחר מדע מהווה נקודת מפגש מרכזית בין העולם האקדמי לבין הקהילה ופועל לקידום החשיבה המדעית בקרב ילדים ובני נוער, מכתה ג' ועד כתה י"ב, ולחשיפתם לחזית המחקר המדעי בדרך חווייתית, מהנה, אינטראקטיבית ואטרקטיבית. 
 
המרכז פועל במגוון תחומי דעת ומקיים קשר הדוק עם מעבדות המחקר, מה שמקנה למשתתפים בפעילויות השונות גישה למתקנים וחומרים מיוחדים וחשיפה לחומר מחקרי מעודכן ביותר. המרכז נהנה מסגל הוראה המביא עמו לפעילות ידע  מחזית המחקר וניסיון שאין כמותם באף מוסד המקיים הוראה ללא בסיס מחקר. 
כל פעילות נבנית בהתאמה לצרכי קהל היעד. היכולת להתגמש ולהיות פתוחים וקשובים למה שקורה בשטח – בבית הספר, בכיתות ובזמן הפעילות היא הסוד לתכנית חינוכית אפקטיבית. הפעילויות אינן ניתנות כסיפור המדוקלם מתוך ספר מדע, אלא כמסכת של דיונים, ניסויים, תצפיות, בניות והרכבות, בדיוק כפי שמתנהל המחקר. מרכז נוער שוחר מדע מציע תכניות הכשרה מדעית ומתודית לאנשי חינוך במסגרות שונות ולמורים במערכת החינוך בפרט, ופועל לפיתוח שיטות ואמצעי הוראה חווייתיים חדשניים ומקוריים. 
 
הודות לתרומתה הנדיבה של משפחת מאירהוף מארה"ב ובסיועה של הקרן לירושלים, הוקם בניין מעבדות וכיתות לימוד עשירות וכן נרכש ציוד מתקדם. מלבד המרכז בירושלים, מפעילה היחידה גם את שלוחת נוער שוחר מדע ברחובות ופעילויות רבות במוסדות שונים במרכז הארץ ובפריפריה.

בין הפרויקטים המובילים של המרכז ניתן למנות:

ימי עיון במגוון תחומי המדע והמחקר – מפגש בודד או מפגשים בודדים, לבתי ספר ולקבוצות מאורגנות.
* מדע ואמנות – תוכנית חינוכית ארוכת טווח המתמקדת בנקודות המפגש בין המדעים לאמנויות.
* מדע בקצות האצבעות – תוכנית חינוכית שנתית שבמסגרתה תלמידים לומדים מדע באמצעות תכנון ובנייה של חפצים   
  מבוססי מדע וטכנולוגיה המדגימים עקרונות מדעיים וטכנולוגיה.
* קידום בנות במדע – תוכנית חינוכית מתמשכת שמטרתה לעודד בנות לבחור במקצועות מדעיים בתיכון ולאחריו.
* תכניות מצויינות – במגוון תחומים ולמגוון גילאים.
* מדע לבעלי צרכים מיוחדים – תוכנית מיוחדת המאפשרת לתלמידי החינוך המיוחד ואחרים בעלי צרכים מיוחדים לגלות 
   את כשרונותיהם המדעיים ולהיחשף למדע ולחזיתותיו.
* פרוייקטי מחקר ועבודות גמר במגוון תחומים מדעיים ומחקריים.
* חוגים מדעיים
* מחנות קיץ מדעיים
* תכניות הכשרה מדעית ומתודית ופיתוח שיטות ואמצעי הוראה.
   ועוד .
לפירוט נוסף של הפעילויות ומגוון האפשרויות אתם מוזמנים לגלוש באתר המרכז לנוער שוחר מדע ע"ש יוסף מאירהוף

• בית ברטר
בית ברטר הוא מלון-מדע שהוקם ב 2005 על ידי קרן ירושלים בתרומת של ארנסט ברטר המנוח. הוא צמוד למבני מעבדות בלמונטה ונוער שוחר מדע ויכול להעניק שירותי הארחה מלאים ליותר מ 70 תלמידים ומורים בו זמנית. הוא כולל חדרי לינה מרווחים, מטבח משוכלל, מרכז לוגיסטי ומועדון "דיסקו". 
 
בית ברטר מאפשר להביא לקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם קבוצות תלמידים ומורים מחוץ לירושלים, המבקשים ליהנות מתכניות לימודים והדרכה של מרכזי הרשות לקהילה ולנוער כמו גם קבוצות מהארץ ומחו"ל שמגיעות לירושלים במסגרת אירועים מיוחדים שמשלבים יחדיו את חווית החשיפה למדע ולעיר הבירה. 
 
לפירוט נוסף אתם מוזמנים לסיור וירטואלי באתר של בית ברטר

• המרכז לפיתוח קשרי אוניברסיטה-קהילה
המרכז לפיתוח קשרי אוניברסיטה-קהילה באוניברסיטה העברית בירושלים פועל לקיום דיאלוג מתמיד עם הקהילה הסובבת: הרצאות, סמינרים, "ימים פתוחים" ואירועים מדעיים המוצעים לציבור הרחב ללא תשלום. שיתוף הפעולה והשיח עם הקהילה הסובבת זוכים להצלחה רבה והמרכז שוקד על הרחבתם והעמקתם. המרכז פועל לעודד את הקהילה הירושלמית להכיר את התחומים הנחקרים באוניברסיטה העברית, את חוקריה ותרומתה לחברה.
  
סדרות ההרצאות הניתנות בחינם לקהל הרחב הן:

•  "מדוע" - חוויה תרבותית בין-תחומית של מפגשים מרתקים בנושאי מדע ודעת לקהל הרחב, בה מציגים טובי חוקרי האוניברסיטה נושאים ומחקרים חדשניים, במגוון רחב של תחומים ונושאים.

•  "אשנב לרציונליות" – הרצאות בתחומים שונים המתמקדות בתהליכי קבלת החלטות.  ההרצאות מאורגנות בשיתוף עם המרכז לחקר הרציונאליות של האוניברסיטה.

•  פורום "שולחן עגול"- דיונים אקדמיים מעמיקים בהשתתפות קהל בנושאים העומדים בלב השיח הציבורי. 

כל הרצאה נפתחת במנחה מוסיקלית הנותנת ביטוי ליצירה הענפה המתקיימת בעיר בביצוע מוסיקאים בתחילת דרכם מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

לפירוט נוסף של הפעילויות אתם מוזמנים לגלוש באתר המרכז לפיתוח קשרי אוניברסיטה-קהילה.

•  שדרות טבע וגלריות – הקמפוס כמוזיאון
"שדרות טבע וגלריות" הינו המוזיאון הפתוח של הקמפוס ע"ש אדמונד י' ספרא שבגבעת רם.  המוזיאון נוסד בשנת 2003  ביוזמתו ובניהולו של פרופ' ג'ף קמחי והוא מציע לבני כל הגילאים מגוון חוויות, הקשורות בתולדות הטבע של ישראל, במדע ובחשיבה המחקרית. הביקור ב"שדרות טבע וגלריות" הוא שילוב של לימוד והנאה באווירה המיוחדת של הקמפוס, המאפשר להתקרב אל עולם הטבע, ולהכירו ממבט אחר: מפגש עם הדינוזאור הישראלי וחבריו, היכרות עם גזע עץ בן יותר מ-2000 שנה, גינת האבולוציה של הצמח, טיילת עץ בחורשה, שביל הציפורים, שביל עצים ועוד...
רוב האזורים, ובהם ה"טיילת", נגישים לכיסאות גלגלים.
 
ישנו ספר הדרכה באנגלית על עצים בקמפוס "50 Tree Tales" שניתן להשיגו בחנות הספרים אקדמון שבקמפוס. יש גם סיור עצים קולי מודרך בעברית שניתן להוריד מאתר "Jerusalemp3".
 
המוזיאון מוסיף שילוט בכמה מתצוגות החוץ שלו, על מנת לאפשר למבקרים לבקר עצמאית ללא הדרכה ובחינם בכל ימות השבוע.
האוניברסיטה העברית בירושלים The Hebrew University of Jerusalem