סיורים

 

כל הסיורים בהרשמה מראש לקבוצות מאורגנות.

המרכז לננו-מדע וננו-טכנולוגיה: הסיור יודרך על ידי ד"ר סרגיי רמניק.

המרכז להדפסת תלת מימדית ופונקציונלית: הסיור יודרך ע"י מר עדו קופרשטיין

אוספי טבע הלאומיים: הסיור באוספי העשבייה יודרך ע"י מנהלת האוספים גב' הגר לשנר. 

העשביה (אוסף הצמחים) הלאומית באוניברסיטה העברית היא היחידה בארץ הנמצאת במוסד אקדמי ומשמשת למחקר, תיעוד והוראה.בעשביה שמורים כ-1,000,000 צמחים מיובשים המייצגים את עולם הצומח של ישראל ושכנותיה, וכן צמחים משאר העולם. זהו אוסף הצמחים המקיף ביותר של אזורנו (אין דומה לו בעולם) ומשמש מקור מידע ומחקר לחוקרים מכל העולם. בהיותו האוסף החשוב ביותר של המזרח התיכון הוא משמש מדענים העוסקים בצמחיה של הארצות השכנות לנו - ירדן, מצרים, עיראק ועוד. הצמח הישן ביותר באוסף גילו כ-5,500 שנה.      באוסף שמורים צמחים רבים שהוגדרו כאן לראשונה, דוגמת אירוס עוזיה, סתוונית טוביה, ומספר רב של מינים בסוג שום. מיני צמחים נדירים של ישראל השמורים באוסף הם המסד ליצירה של "הספר האדום של הצמחים" - הספר של מיני הצמחים בסכנת הכחדה בישראל. כמו כן שמורים איסופים "היסטוריים", למשל הפרט הראשון של חיטת הבר (אם החיטה) שנמצאה בארץ על ידי אהרון אהרונסון, ועוד. הסיור באוסף יתן הזדמנות להצצה אל האוצר הזה....

הסיור באוספי הזוחלים ודו-חיים יודרך ע"י ד"ר בועז שחם. באוסף הזוחלים והדו-חיים הלאומי מקוטלגים קצת למעלה מ-23,500 פריטים של זוחלים ודו-חיים מרחבי העולם, והוא הגדול מסוגו בישראל. מרבית הפריטים נאספו בישראל ובסיני, מתוך מתן דגש על תיעוד של תפוצת המינים והשונות הגאוגרפית שלהם. נפגוש באוסף דוגמאות למינים נדירים ולמינים נפוצים, דוגמאות לתגליות מדעיות שנעשו על סמך חומר האוסף, את התנין האחרון המתועד מהטבע בישראל, את עגולשון שחור גחון הראשון שנאסף אי פעם (מין צפרדע מעמק החולה שחשבנו שנכחדה... עד שהתגלתה מחדש לפני שש שנים) ועוד.

סיור לילי בנושא: "גילוי חזזיות שממיות ועקרבים בחורשה בעזרת פנסי UV" יודרך ע"י ד"ר בועז שחם. נצא לסיור רגלי קצר בחורשה שבקמפוס, במהלכו ננסה לאתר בעלי חיים פעילי לילה כגון שממיות, עכבישים ואחרים. ניעזר לשם כך בפנסים רגילים, וננסה לאתר בעזרת פנסים מיוחדים הפולטים קרינת UV (אור אולטרא-סגול) יצורים שזורחים בחושך... מעניין את מי נצליח למצוא?

מעבדת האלקטרון-פרוב (המכון למדעי כדור הארץ): הסיור יודרך ע"י ד"ר עמרי דביר.המיקרוסקופ האלקטרוני האנליטי משמש לביצוע אנליזה כימית מדויקת של מינרלים, גבישים ומוצקים שונים. מדובר בביצוע אנליזה של יסודות כימיים באתר מסוים שקוטרו כ – 1 מיקרון (אלפית המילימטר) – לכן זהו אחד המכשירים המתקדמים העומדים היום לרשות המדע בכל הקשור בפענוח וזיהוי ההרכב הכימי של חומרים מוצקים.