אירועים

ליל המדענים האירופי

ליל המדענים, בשיתוף משרד המדע והאיחוד האירופי, הוא לילה של פעילויות מדע לקהל הרחב במוסדות המחקר ובמוזיאוני המדע ברחבי הארץ. 

אירועי ליל המדענים נערכים מידי שנה בראשית הסתיו. בדרך כלל בחודש ספטמבר. החל משעות אחר הצהריים, פותחים מוסדות המחקר ומוזיאוני המדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ומצייעים מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, הופעות, ניסויים, סדנאות חווייתיות ופעילויות מדע לילדים. הפעילויות מותאמות למגוון גילים והכניסה לכל האירועים ללא תשלום.  ליל המדענים 2017 

ליל המדענים 2018

 

 

מחפשים את איינשטיין

תחרות "מחפשים את איינשטיין" מטרתה לזהות רעיונות חדשים בעלי פוטנציאל להפוך את העולם למקום טוב יותר. המטרה היא להקל על ממציאים עם רעיונות חדשניים בקידום הרעיון בהיבטים של מתן הון ראשוני, מלגות רלוונטיות ועוד. אם יש לך רעיון חדשני שיכול לשנות את העולם לטובה, התחרות "מחפשים את איינשטיין" יכולה לעזור לך להביא את הרעיון מן הדף אל העולם האמיתי. לאתר התחרות

 

פסטיבל מאורות

זו השנה השביעית שהאגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה והרשות לקהילה ולנוער של האוניברסיטה העברית, בתמיכתה הנדיבה של קרן ירושלים, מפיקות את כנס "מאורות" המוקדש למדע ולמדע בדיוני. הכנס כולל הרצאות, פאנלים וסדנאות שיעסקו בילדים, מתבגרים ובוגרים במציאות ובספרות, בכדור הארץ ובעולמות אחרים. לאתר הכנס

 

תצפיות אסטרונומיות 

חטיבת מדעי החלל במרכז נוער שוחר מדע מציעה תצפיות כוכבים בשטח או באוניברסיטה. בתצפיות נעשה שימוש בטלסקופים משוכללים, התלמידים לומדים על קבוצות כוכבים ותופעות שמימיות שונות ובמידת האפשר, מתבצעת גם סקירת שמים עם לייזר.

 

שבוע החלל

כל כך רחוק שאפשר לגעת: שבוע החלל של סוכנות החלל הישראלית באוניברסיטה העברית עם מגוון אירועים ואטרקציות לילדים – מתחמי לוויינים ופיתוחים, הפנינג לילדים, תצפיות כוכבים ומתחמים חוויתיים עם פעילויות לילדים בנושא חלל. 

רוצים לבנות טלסקופ אישי? האם תהיתם פעם מה אוכלים האסטרונאוטים בחלל? הצטרפו אלינו לדעת ולגלות....

הנכם מוזמנים לשיגור רקטות, צילום 'סלפי מעולם אחר', ביקור בפלנטריום, צפייה בכוכבים ועוד ועוד....

האוניברסיטה העברית לנוער, מרכז נוער שוחר מדע וסוכנות החלל הישראלית מזמינים אתכם לערב של סדנאות והרצאות: פעילות מדעית מהנה לכל המשפחה בקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם. הכניסה חופשית.

האירוע מתקיים מדי שנה בסמוך לתאריך אסון מעבורת החלל קולומביה ולהנצחת האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון. למידע נוסף לחץ כאן  

 

גיק-פיקניק

פסטיבל גיק פיקניק מציע מסע מהמציאות אל העתיד. קחו את המשפחה והחברים ובואו לראות אנדרואידים, רובוטים, פלאים טכנולוגיים, המצאות מוטרפות וגילויים מרעישים שיביאו לכם היום את המחר.

פסטיבל Geek PicNic משלב רובוטיקה, חלל, מדע, מדע בדיוני, פנטזיה, עתידנות, הדפסות תלת ממד, חידושים מדעיים וטכנולוגיים, אקדמיה פורצת דרך, גאדג'טים וחידושים מהחזית הטכנולוגית עם פסטיבל פארק ובו שלל אוהלים, אטרקציות , דוכנים וסדנאות.
זהו פרויקט רב לאומי שמציג את החידושים הרלוונטיים ביותר במדע המודרני ופונה במקביל לאנשי מקצוע מתחום הטכנולוגיה, למשפחות שמחפשות בילוי מתוחכם עם הילדים בחול המועד פסח ולחובבי גאדג'טים!

 

 

 

 

 

28.01.2018 - שבוע החלל הישראלי

רוצים לבנות טלסקופ אישי? האם תהיתם פעם מה אוכלים האסטרונאוטים בחלל? הצטרפו אלינו לדעת ולגלות....

הנכם מוזמנים לשיגור רקטות, צילום 'סלפי מעולם אחר', ביקור בפלנטריום, לצפייה בכוכבים ועוד ועוד...

האוניברסיטה העברית לנוער, מרכז נוער שוחר מדע וסוכנות החלל הישראלית מזמינים אתכם לערב של סדנאות והרצאות: פעילות מדעית מהנה לכל המשפחה בקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם.

הכניסה חופשית.

במסגרת הסדנאות תוכלו לבנות דגמים, לבקר בפלנטריום, לצפות בכוכבים ולהתנסות בפעילויות נוספות שיחשפו אתכם לתחומים מרתקים בחיי היום יום בחלל .

למבקרי האירוע יחולק (עד גמר המלאי) גיליון חלל מיוחד של כתב העת גלילאו צעיר, בחסות סוכנות החלל הישראלית, בו תוכלו לקרוא על הדברים המרגשים שאירעו ב- 2017 בתחום החלל, על החליפה הכבדה והיקרה בעולם, הלא היא חליפת חלל, על היוזמות הנועזות שיביאו את האנושות למאדים ועל ישראלי אחד שכבר ביקר שם (טוב, רק בכאילו).

תכניה של האירוע

פוסטר שבוע החיי 2018

ליל המדענים האירופי 2018

אנחנו בונים לכם תכנית מלאה בהפתעות...

סבלנות סבלנות... ותוכלו לגלות את כל המוקדים המרתקים שאנו מכינים לכם בליל המדענים השנה :)

 

הרצאות

פרופ' אהוד גוטל (הפקולטה למשפטים): "על משפטים ומשחקים" - מדוע בעלי דין מתפשרים? והאם הנתבע ירצה להתפשר גם כאשר הוא יודע שהתובע אינו מעוניין כלל לקיים משפט? דרך שאלות אלה נראה את הקשר העמוק שבין תורת המשחקים ועולם המשפט.

ד"ר אורי אדם (הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע): "על אקלים, מחשבי על, ובינה מלאכותית" - בהרצאה זו נסקור את הקשר בין מודלים לחיזוי אקלים ובין טכנולוגיות מחשוב, ונתמודד עם השאלה: האם ניתן לפתור את אי הוודאות הקשורה בשינויים אקלימיים על ידי כוח מחשוב?

פרופ' שלמה מגדסי (הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע - יו"ר המכון לכימיה): "המהפכה התעשייתית הבאה : ייצור באמצעות הדפסה" - 

ד"ר יניב דובר (ביה"ס למנהל עסקים): "כיצד נולדות, חיות ומתות קבוצות חברתיות בעולם הדיגיטלי? " - אחד מההיבטים המרתקים של החיים בחברה האנושית הוא הנטייה של פרטים להתקבץ לקבוצות לצרכים שונים וגדלים שונים, מקטנות ועד ענקיות. מרמת הזוג הבודד ועד לקבוצות בעלות הגדרה עצמית משותפת הכוללות עשרות מיליונים של אנשים. בעשורים האחרונים, חלקים חשובים מהפעילות בקבוצות חברתיות החלו להיות מתועדים ברשתות ממוחשבות ולכן נוצרה ההזדמנות לתעד ולחקור מספרים גדולים של קבוצות מגוונות בעולם הדיגיטלי. בהרצאה זו אתאר כמה ממצאים מעניינים על תבניות אוניברסליות במחזור החיים של קבוצות חברתיות כאלה. אתאר תופעות דינמיות דומיננטיות הנמצאות בבסיס ההיווצרות של קבוצות חברתיות דיגיטליות ותופעות הקשורות ביכולת של קבוצות מסוימות לגדול ולהיוותר יציבות, אפילו כשהן גדלות וצוברות מספר רב של חברים. נדון גם בכיוונים עתידיים למחקר וההשלכות של המחקר על היכולת "להנדס" קבוצות הפועלות בצורה טובה יותר להן ולסביבה.

 ד"ר תמר אבין-ויטנברג (הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע - המכון למדעי החיים): "אז מה את עושה בעצם? שאלות ששואלים חוקרי צמחים" - צמחים לא יכולים לזוז. התכונה הזו גורמת להרבה אנשים לחשוב שצמחים הם לא כל כך מעניינים. אבל זו בדיוק התכונה שבגללה אני חושבת שצמחים מרתקים. בהרצאה אדבר על הסיבות לחקור צמחים, למה הם מעניינים ואיך הם מתמודדים עם העולם בלי היכולת לזוז.