תוכניות

מגוון הפעילויות מיועד לעידוד תלמידים להעמיק ולהצטיין במדע

הפעילויות מותאמות לפי גיל, רמה מדעית ומטרה.

תכניות מיוחדות פותחו: להעשרה, קידום נשים במדע, קידום נוער בפריפריה, דו-קיום, תכניות ייחודיות למצטיינים והכוון להשכלה גבוהה. לצד אלו פועלות תכניות לקידום כישורי ההוראה ופיתוח מקצועי למורים.

אנו שוקדים באופן מתמיד על פיתוח תכניות לימוד חדשניות ומאתגרות החושפות בפני המשתתפים את המתרחש בחזית המחקר.

אנו מזמינים אתכם לעיין בפעילויות השונות ולבחור את הפעילות המתאימה לכם ביותר!

.

ברשות לקהילה ולנוער מגוון פעילויות מדעיות לכל הגילאים

 

.

תוכניות נבחרות

תלמידים

מורים

מורים

 

השתלמויות מורים                                                                                                                  

 מורים חוקרים 

 

 

 

 

השתלמויות מורים בבלמונטה - כנס פרנס לחינוך במדע

השתלמויות מורים

 

ברשות לקהילה ולנוער אנו מכשירים מורים למצוינות מדעית, חינוכית וטכנולוגית.  במרכזינו עוסקים בפיתוח מקצועי וקידום ידע, כישורים ומיומנויות בתהליכי חינוך, למידה, הוראה והערכה וניתן מענה מקצועי למגוון קהלים העוסקים בחינוך, בהוראה ובהנהגת מערכות חינוך וקהילה. ההתשלמויות ניתנות בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החינוך.

הצוות שלנו משלב ידע עיוני רב וניסיון מעשי עשיר במגוון התמחויות כגון: הטמעת חשיבה מחקרית, השתלמויות מקצועיות והתעדכנות בנעשה בחזית המחקר, תכנון לימודים הוראה והערכה בלימודי המדעים, כישורי הוראה וטיפוח מצוינות, ועוד

 

 

 

מורים חוקרים

 

תכנית מורים חוקרים הנה יזמה משותפת לאוניברסיטה העברית ומנהלת חינוך ירושלים (מנח"י) ובשיתוף עם קרן טראמפ. התכנית מציעה למדענים בעלי תואר שלישי מסלול העסקה ארוך טווח המשלב המשך מחקר באוניברסיטה עם הוראת מדעים בתיכונים בירושלים.  המשתתפים בתכנית מחלקים את זמנם בין הוראה בתיכון והמשך מחקר פעיל בקבוצת מחקר בפקולטה למדעי הטבע.

מטרות התכנית:

  • לספק מענה לבעיית המחסור במורים למדעים בירושלים.

  • לשמר חוקרים מצטיינים במדעים בעבודת המחקר באוניברסיטה.

  • לחזק את גישת החקר בהוראת המדעים בבתי הספר התיכוניים.

  • לחשוף תלמידים ממגוון אוכלוסיות לפעילות המדעית באוניברסיטה.

בכל שנה יתחרו מסיימי דוקטורט על מספר מוגבל של משרות "מורה-חוקר". הזוכים ימשיכו במחקר באוניברסיטה במסלול של "חוקר-נלווה" במעבדות מחקר, וכן יועסקו בהוראה במשרה חלקית במגמות המדעים בבתי הספר התיכוניים בירושלים,יקחו חלק בפעילויות העשרה של התלמידים, בחשיפתם לעולם המחקר המדעי ובטיפוח קשרי הקהילה- אקדמיה.

כחלק מן ההכשרה בתכנית לכל אחד מן החוקרים מוצמד מורה רב-אמן החונך אותו ומכשירו לתפקיד של מורה בבית ספר. כמו כן ניתן להוציא תעודת הוראה כחלק מן התכנית.

כיום משתתפים בתכנית 11 מורים-חוקרים ב- 10 בתי ספר בעיר.

 

ד"ר יאיר דה-לאון-  על מורה חוקר, האהבה להוראה והאהבה למחקר:

http://www.mako.co.il/news-channel2/Economy-Newcast-q1_2015/Article-562c42ad7866c41004.htm

 

מפגשי מורים-חוקרים ותלמידיהם באוניברסיטה

ביום המחקר שהתקיים באוניברסיטה  בינואר 2017 השתתפו כמאה תלמידים הלומדים בכתות של מורים-חוקרים, מחמישה בתי ספר בעיר. במהלך היום התלמידים שמעו הרצאות מחוקרים באוניברסיטה, בקרו במרכז לננו-טכנולוגיה ולהדפסות תלת-מימד וסיירו במעבדות מחקר, בהן שמעו ישירות מהחוקרים על העבודה המרתקת וגם על הקשיים והדילמות שעולות במהלך העבודה המדעית.  התלמידים הצליחו גם להציל את כדור הארץ מפגיעת אסטרואיד, בחדר בריחה ברוח מדעית שתוכנן ונבנה במיוחד עבורם בקמפוס.

 

אוכלוסיות מיוחדות

מדע כהלכה למגזר החרדי

מדע לבעלי צרכים מיוחדים

מעבדות מדעים ומעבדות חקר לדוברי ערבית

טיפוח החינוך ולימודי המדעים במדינות העולם השלישי

קידום נערות מחוננות ממזרח ירושלים

קידום נשים במדע

 

 

.

תכנית לקידום נערות מחוננות ממזרח ירושלים במעבדות בלמונטה

 

קהל רחב

 

הרצאות

 

 

אירועים

 

 

סיורים מיוחדים

 

 

 

 

 

הרצאות

הרצאות

 

הרצאות מדוע

הרצאות לציבור הרחב ודיונים אקדמיים בנוכחות קהל בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי. למידע נוסף  

 

חוקרים בתנועה

חוקרים בכירים, פרופסורים ודוקטורים מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים מרצים ללא תשלום בתיכונים בירושלים והסביבה במטרה לחשוף תלמידים לחזית המחקר האקדמי. מיועד לתלמידי מגמות מתאימות ובעלי רקע בתחום. למידע נוסף

.

מדע בקטנה

חוקרים צעירים יוצאים לשטח ומרצים ללא תשלום בתיכונים וחטיבות ביניים במטרה לחשוף תלמידים לידע ולמחקר האקדמי. מפגשי חוקרים צעירים מהאוניברסיטה העברית עם תלמידי כיתות ט'- י"ב ברחבי הארץ. החוקרים הצעירים מגיעים לבתי הספר להרצות על תחומי המחקר בהם הם עוסקים ולשוחח עם התלמידים. מטרת הפעילות: לחשוף את התלמידים לחזית המחקר העכשווי, לעודד להשכלה גבוהה ולהרחיב את מעגל התלמידים הלומדים לימודים אקדמיים בהווה ובעתיד. לפירוט ההרצאות

.

מגדילים ראש

הרצאות העשרה מחזית המחקר העולמי בתחום מדעי המוח, אשר ניתנות בהתנדבות על-ידי חוקרים בכירים ודוקטורנטים ממרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח באוניברסיטה העברית בירושלים. למידע נוסף

 

אירועים

 

אירועים

ליל המדענים

ליל המדענים, בשיתוף משרד המדע והאיחוד האירופי, הוא לילה של פעילויות מדע לקהל הרחב במוסדות המחקר ובמוזיאוני המדע ברחבי הארץ. 

אירועי ליל המדענים נערכים מידי שנה בראשית הסתיו. בדרך כלל בחודש ספטמבר. החל משעות אחר הצהריים, פותחים מוסדות המחקר ומוזיאוני המדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ומצייעים מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, הופעות, ניסויים, סדנאות חווייתיות ופעילויות מדע לילדים. הפעילויות מותאמות למגוון גילים והכניסה לכל האירועים ללא תשלום.  מידע נוסף מפורסם לקראת האירוע.

 

מחפשים את איינשטיין

.תחרות "מחפשים את איינשטיין" מטרתה לזהות רעיונות חדשים בעלי פוטנציאל להפוך את העולם למקום טוב יותר. המטרה היא להקל על ממציאים עם רעיונות חדשניים בקידום הרעיון בהיבטים של מתן הון ראשוני, מלגות רלוונטיות ועוד. אם יש לך רעיון חדשני שיכול לשנות את העולם לטובה, התחרות "מחפשים את איינשטיין" יכולה לעזור לך להביא את הרעיון מן הדף אל העולם האמיתי. לאתר התחרות

 

פסטיבל מאורות

זו השנה השביעית שהאגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה והרשות לקהילה ולנוער של האוניברסיטה העברית, בתמיכתה הנדיבה של קרן ירושלים, מפיקות את כנס "מאורות" המוקדש למדע ולמדע בדיוני. הכנס כולל הרצאות, פאנלים וסדנאות שיעסקו בילדים, מתבגרים ובוגרים במציאות ובספרות, בכדור הארץ ובעולמות אחרים. לאתר הכנס

 

תצפיות אסטרונומיות 

חטיבת מדעי החלל במרכז נוער שוחר מדע מציעה תצפיות כוכבים בשטח או באוניברסיטה. בתצפיות נעשה שימוש בטלסקופים משוכללים, התלמידים לומדים על קבוצות כוכבים ותופעות שמימיות שונות ובמידת האפשר, מתבצעת גם סקירת שמים עם לייזר.

 

שבוע החלל

 

כל כך רחוק שאפשר לגעת: שבוע החלל של סוכנות החלל הישראלית באוניברסיטה העברית עם מגוון אירועים ואטרקציות לילדים – מתחמי לוויינים ופיתוחים, הפנינג לילדים, תצפיות כוכבים ומתחמים חוויתיים עם פעילויות לילדים בנושא חלל. 

בין הפעילויות : מסלול משימות עתידני ב"מאדים", תצוגת פיתוחי חלל ישראליים, תצפיות, סדנאות לבניית חלליות, פלנטריום, מפגשים עם אסטרונאוטים ועוד. האירועים מ-29 בינואר עד 3 בפברואר, סמוך לתאריך אסון מעבורת החלל קולומביה ולהנצחת מורשתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון.     למידע נוסף לחץ כאן  

 

גיק-פיקניק

פסטיבל גיק פיקניק מציע מסע מהמציאות אל העתיד. קחו את המשפחה והחברים ובואו לראות אנדרואידים, רובוטים, פלאים טכנולוגיים, המצאות מוטרפות וגילויים מרעישים שיביאו לכם היום את המחר.

פסטיבל Geek PicNic משלב רובוטיקה, חלל, מדע, מדע בדיוני, פנטזיה, עתידנות, הדפסות תלת ממד, חידושים מדעיים וטכנולוגיים, אקדמיה פורצת דרך, גאדג'טים וחידושים מהחזית הטכנולוגית עם פסטיבל פארק ובו שלל אוהלים, אטרקציות , דוכנים וסדנאות.
זהו פרויקט רב לאומי שמציג את החידושים הרלוונטיים ביותר במדע המודרני ופונה במקביל לאנשי מקצוע מתחום הטכנולוגיה, למשפחות שמחפשות בילוי מתוחכם עם הילדים בחול המועד פסח ולחובבי גאדג'טים!

 

 

 

 

 

סיורים מיוחדים

 

 

סיורים מיוחדים

 

סיור מוחות באוניברסיטה העברית

סיורים מיוחדים לבני נוער באוניברסיטה העברית. מטרתו של הסיור לחשוף את אוצרות הידע הספונים בכותליה. כל סיור מותאם במיוחד לקהל היעד. במהלך הסיור מבקרים התלמידים במעבדות מחקר, נפגשים עם חוקרים , מתנסים בסדנאות ושומעים אודות האוניברסיטה ותחומי הדעת השונים.

 

 

כנסים

 

כנס המדע העולמי -  WSCI 

כנס המדע העולמי (WSC-IWorld Science Conference Israel  

כנס ייחודי לסטודנטים צעירים ומבטיחים המגיעים מכל העולם להפגש עם חתני פרס נובל, מדענים מובילים מאקדמיה הישראלית, ואנשי מפתח מהתעשייה. הכינוס ייוסד ומובל ע"י האוניברסיטה העברית בירושלים ומשרד החוץ  ופרופ' רוג'ר קורנברג (חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2006) משמש כיו"ר הוועדה האקדמית של הכנס. הפרויקט יצא לדרך בשיתוף פעולה עם משרד רוה"מ ומשרד המדע.

WSCI הוכרז בשנת 2015 כפורייקט דגל לאומי, בברכת ראש הממשלה, למען קידום ישראל בעולם והרחבת קשרי האקדמיה, המדע והטכנולוגיה של ישראל.

לאתר הכנס לחץ כאן

 

יריד המדעים הארצי

פרוייקט דגל של משרד החינוך בתחום המדע והטכנולוגיה

במהלך שנת הלימודים מתנסים כלל התלמידים והתלמידות בכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ובכיתות ט' בחטיבות הביניים בלמידה בדרך החקר המדעי ופתרון בעיות. עבודות מצטיינות מוצגות ביריד הלאומי ,שמתקיים בקמפוס אדמונד י.ספרא בהובלת הרשות לקהילה ולנוער. העבודות עומדות בפני צוות שיפוט בכיר הכולל אנשי אקדמיה מתחום המדעים והוראת המדעים, מורים מובילים ואנשי חינוך.    

לאתר האירוע

 

יריד מדעים ארצי משרד החינוך

הנחשול

שנת 1967, מורה אמריקאי כריזמטי, החליט להדגים לתלמידיו כיצד התפתח הפשיזם בגרמניה הנאצית באמצעות ניסוי שערך עליהם. הוא הקים תנועה פקטיבית בשם "הגל השלישי" שסחפה את התלמידים וכדור השלג התגלגל וגדל...
במפגש מוקרן הסרט התיעודי Lesson Plan – The Story of the Third Wavee". סרט מרתק ועטור פרסים המעביר את המסר של סכנת הציות העיוור. ומנתחים את המקרה עם מומחים מהאוניברסיטה העברית.
בהמשך מתקיים וידאו-קונפרנס עם רון ג'ונס, המורה שערך את הניסוי המפורסם!

 

משפט מבויים

 המשפט המבוים הפומבי הוא אירוע המאפשר לקבוצה נבחרת של תלמידים לדמות הליך משפטי תוך התמודדות עם סוגיה משפטית חדשנית.התלמידים מנתחים את המצב המשפטי בקבוצות – אחת לייצוג העותרים (או התובעים), והשנייה לייצוג המשיבים (או הנתבעים) – ולאחר מכן מייצגים את הצדדים בהליך. במהלך השנה, מדמים התלמידים הליך התדיינות משפטית מלא הכולל מחקר משפטי, כתיבת כתבי הטענות והצגת טיעונים. בסיום תהליך העבודה נערך משפט מבוים פומבי בפני הרכב שופטים. למשפט מוזמנים תלמידים, הורים ואישי ציבור. לכל צד יינתן זמן קצוב להצגת טיעוניו ובסיום המשפט יינתן פסק-הדין. בראש המותב המכובד יושב, דרך כלל, שופט בית משפט העליון אליו מצטרפים עורכי דין ואנשי אקדמיה מובילים מהאוניברסיטה העבירת, שהעניין הנדון מצוי בתחום מומחיותם.

מדובר בחוויה ייחודית במינה, אשר לא רק מעשירה את המשתתפים במובן החוויתי והאקדמי, אלא אף תורמת לפיתוח יכולות החשיבה המשפטית, הצגת הטיעונים, העמידה מול קהל ועבודת הצוות. 

 

 

The Art and Craft of Science Education    למידע נוסף

 

כנס המדע האסייתי ASC  לאתר הכנס

 

 

 

תכניות בינלאומיות

HUJI Summer CampUs

This unique summer camp is aimed at giving young students a taste of scientific research. For a 3-week session they will not only get acquainted with science but will see, hear, feel and smell science.

The participants will perform highly sophisticated hands-on laboratories and acquire basic skills in advanced scientific methods in various fields. The camp will open a unique opportunity for students to meet with leading researchers of the leading university in Israel - The Hebrew University of Jerusalem. Each participant will join a research team and perform a project that will be held in the research laboratories of the university. 

For many students participation in activities as well as summer camps at the Hebrew University of Jerusalem has become an inspiring decision-making milestone of their future career.

The camp is specially designed for outstanding science-oriented students at the age of 17-18.

The camp will take place on the beautiful Edmond J. Safra campus of the Hebrew University of Jerusalem. Dormitories are on campus.

 

WSCI  World Science Conference Israel

The Hebrew University is honored to welcome to the World Science Conference:

15 Nobel laureates, Wolf Prize and Fields Medal winner and other prominent leading scientists and over 400 science students from over 75 countries.

This Conference, is a unique occasion – bringing together outstanding academics with promising young talent from all over the world.  It also provides students with a direct experience of the Israeli spirit of innovation: where basic and applied science generate cutting edge technologies and fresh scientific thinking.  

An outstanding opportunity to discuss ideas, and aspirations, with a global community of other young scientists. It is here that you will begin to create a network that transcends culture and nationality, bonded by a shared fascination in scientific endeavor. 

In this conference you will listen to some of the world’s most celebrated scientists.  They will not only speak about their research, but also reveal the methods and sources of inspiration which led to their outstanding discoveries.

WSCI website

 

 

 

תכנית יסוד- בינת העתיד

תכנית המתקיימת בשיתוף עם משרד ראש הממשלה ומיועדת לתלמידים מצטיינים ממדינות חבר העמים. 

בכל שנה מגיעים כמאה תלמידים מצטיינים ממדינות חבר העמים לבקר בקמפוסים השונים של האוניברסיטה העברית כאשר כל קמפוס נחשפים התלמידים לתחומי ידע שונים.

במהלך ימי העיון מבקרים במעבדות, נפגשים עם חוקרים מובילים בתחומם, חווים סדנאות מופעי מדע ועוד מגוון אירועים.
תלמידים אשר מעוניינים להמשיך ללימודים לקראת תואר באוניברסיטה העברית יוכלו בהליך מיוחד בהובלה של בית הספר רוטברג לתלמידי חו"ל להתקבל ללימודים באוניברסיטה ללא בחינה פסיכומטרית ובתנאי שיסיימו את המכינה בציון 90 ומעלה. 

 

 

מהנדסים ללא גבולות

האוניברסיטה העברית בשיתוף פעולה עם פרוייקט "מהנדסים ללא גבולות" שמטרותיו לשתף פעולה עם האוכלוסייה בישראל ואוכלוסיות מתפתחות ברחבי העולם, על מנת לשפר את איכות החיים שלהם תוך כדי יישום של עקרונות פיתוח בר קיימא. לקדם פתרונות לבעיות בתחום איכות סביבה תוך כדי יישום פרויקטים הנדסיים ברי קיימא. לחנך סטודנטים להנדסה ותחומים נוספים לפתח אחריות לאומית ובינלאומית ולהשתמש בכישוריהם על מנת להעצים קהילות. למעבר לאתר "מהנדסים ללא גבולות"