מורים חוקרים

 

תכנית מורים חוקרים הנה יזמה משותפת לאוניברסיטה העברית ומנהלת חינוך ירושלים (מנח"י) ובשיתוף עם קרן טראמפ. התכנית מציעה למדענים בעלי תואר שלישי מסלול העסקה ארוך טווח המשלב המשך מחקר באוניברסיטה עם הוראת מדעים בתיכונים בירושלים.  המשתתפים בתכנית מחלקים את זמנם בין הוראה בתיכון והמשך מחקר פעיל בקבוצת מחקר בפקולטה למדעי הטבע.

מטרות התכנית:

  • לספק מענה לבעיית המחסור במורים למדעים בירושלים.

  • לשמר חוקרים מצטיינים במדעים בעבודת המחקר באוניברסיטה.

  • לחזק את גישת החקר בהוראת המדעים בבתי הספר התיכוניים.

  • לחשוף תלמידים ממגוון אוכלוסיות לפעילות המדעית באוניברסיטה.

בכל שנה יתחרו מסיימי דוקטורט על מספר מוגבל של משרות "מורה-חוקר". הזוכים ימשיכו במחקר באוניברסיטה במסלול של "חוקר-נלווה" במעבדות מחקר, וכן יועסקו בהוראה במשרה חלקית במגמות המדעים בבתי הספר התיכוניים בירושלים,יקחו חלק בפעילויות העשרה של התלמידים, בחשיפתם לעולם המחקר המדעי ובטיפוח קשרי הקהילה- אקדמיה.

כחלק מן ההכשרה בתכנית לכל אחד מן החוקרים מוצמד מורה רב-אמן החונך אותו ומכשירו לתפקיד של מורה בבית ספר. כמו כן ניתן להוציא תעודת הוראה כחלק מן התכנית.

כיום משתתפים בתכנית 11 מורים-חוקרים ב- 10 בתי ספר בעיר.

 

ד"ר יאיר דה-לאון-  על מורה חוקר, האהבה להוראה והאהבה למחקר:

http://www.mako.co.il/news-channel2/Economy-Newcast-q1_2015/Article-562c42ad7866c41004.htm

 

מפגשי מורים-חוקרים ותלמידיהם באוניברסיטה

ביום המחקר שהתקיים באוניברסיטה  בינואר 2017 השתתפו כמאה תלמידים הלומדים בכתות של מורים-חוקרים, מחמישה בתי ספר בעיר. במהלך היום התלמידים שמעו הרצאות מחוקרים באוניברסיטה, בקרו במרכז לננו-טכנולוגיה ולהדפסות תלת-מימד וסיירו במעבדות מחקר, בהן שמעו ישירות מהחוקרים על העבודה המרתקת וגם על הקשיים והדילמות שעולות במהלך העבודה המדעית.  התלמידים הצליחו גם להציל את כדור הארץ מפגיעת אסטרואיד, בחדר בריחה ברוח מדעית שתוכנן ונבנה במיוחד עבורם בקמפוס.